Place
1 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Enchantress (Amora)
2 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Polaris (Lorna Dane)
3 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Silver Samurai (Keniuchio Harada)
4 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Gladiator (Kallark)
5 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Jubilee (Jubilation Lee)
6 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Dormammu
7 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Magik (Illyana Rasputin)
8 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Multiple Man (James Madrox)
9 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Medusa (Medusalith Amaquelin)
10 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Dazzler (Alison Blaire)
11 No Bio Bing Images Marvel.com Wiki Odin
12 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Mockingbird (Bobbi Morse-Barton)
13 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Executioner (Skurge)
14 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Radioactive Man (Dr Chen Lu)
15 Specific Requests Bing Images No Bio Songbird
16 Specific Requests Bing Images No Bio Tigershark (Todd Arliss)
17 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Sauron (Dr Karl Lykos)
18 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Darkhawk (Chris Powell)
19 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Strong Guy (Guido Carosella)
20 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Quasar (Wendell Vaughn)
21 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Ms Marvel (Carol Danvers)
22 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Grim Reaper (Eric Williams)
23 Specific Requests Bing Images Marvel.com Wiki Wolfsbane (Rahne Sinclair)
24 No Bio Bing Images Marvel.com Wiki High Evolutionary (Herbert Edgar Wyndham)


TOURNAMENTS:

Most Wanted 2015
Spring Finals 2013
Spring Finals 2012
Winter Finals 2011

Most Wanted Marvel Legends
Spring Finals 2013 Results
938 participants

Download Bracket Image


Round 14 - CHAMPIONSHIP

Enchantress (Amora) - beat - Polaris (Lorna Dane)


Round 13 - Elimination Bracket

Polaris (Lorna Dane) - eliminated - Silver Samurai (Keniuchio Harada)


Round 12 - Winners Bracket

Enchantress (Amora) - beat - Silver Samurai (Keniuchio Harada)


Round 12 - Elimination Bracket

Polaris (Lorna Dane) - eliminated - Gladiator (Kallark)


Round 11 - Elimination Bracket

Gladiator (Kallark) - eliminated - Dormammu
Polaris (Lorna Dane) - eliminated - Jubilee (Jubilation Lee)


Round 10 - Winners Bracket

Silver Samurai (Keniuchio Harada) - beat - Jubilee (Jubilation Lee)
Enchantress (Amora) - beat - Gladiator (Kallark)


Round 10 - Elimination Bracket

Dormammu - eliminated - Magik (Illyana Rasputin)
Polaris (Lorna Dane) - eliminated - Multiple Man (James Madrox)


Round 9 - Elimination Bracket

Magik (Illyana Rasputin) - eliminated - Medusa (Medusalith Amaquelin)
Multiple Man (James Madrox) - eliminated - Mockingbird (Bobbi Morse-Barton)
Polaris (Lorna Dane) - eliminated - Odin
Dormammu - eliminated - Dazzler (Alison Blaire)


Round 8 - Winners Bracket

Jubilee (Jubilation Lee) - beat - Magik (Illyana Rasputin)
Gladiator (Kallark) - beat - Mockingbird (Bobbi Morse-Barton)
Enchantress (Amora) - beat - Polaris (Lorna Dane)
Silver Samurai (Keniuchio Harada) - beat - Dormammu


Round 8 - Elimination Bracket

Medusa (Medusalith Amaquelin) - eliminated - Songbird
Multiple Man (James Madrox) - eliminated - Executioner (Skurge)
Odin - eliminated - Radioactive Man (Dr Chen Lu)
Dazzler (Alison Blaire) - eliminated - Tigershark (Todd Arliss)


Round 7 - Elimination Bracket

Medusa (Medusalith Amaquelin) - eliminated - Darkhawk (Chris Powell)
Multiple Man (James Madrox) - eliminated - Ms Marvel (Carol Danvers)
Radioactive Man (Dr Chen Lu) - eliminated - Grim Reaper (Eric Williams)
Tigershark (Todd Arliss) - eliminated - Quasar (Wendell Vaughn)
Dazzler (Alison Blaire) - eliminated - Strong Guy (Guido Carosella)
Odin - eliminated - Sauron (Dr Karl Lykos)
Executioner (Skurge) - eliminated - Wolfsbane (Rahne Sinclair)
Songbird - eliminated - High Evolutionary (Herbert Edgar Wyndham)


Round 6 - Winners Bracket

Jubilee (Jubilation Lee) - beat - Dazzler (Alison Blaire)
Gladiator (Kallark) - beat - Sauron (Dr Karl Lykos)
Enchantress (Amora) - beat - Executioner (Skurge)
Silver Samurai (Keniuchio Harada) - beat - High Evolutionary (Herbert Edgar Wyndham)
Dormammu - beat - Medusa (Medusalith Amaquelin)
Polaris (Lorna Dane) - beat - Multiple Man (James Madrox)
Mockingbird (Bobbi Morse-Barton) - beat - Grim Reaper (Eric Williams)
Magik (Illyana Rasputin) - beat - Quasar (Wendell Vaughn)


Round 6 - Elimination Bracket

Darkhawk (Chris Powell) - eliminated - Blastaar
Ms Marvel (Carol Danvers) - eliminated - Siryn (Theresa Rourke)
Radioactive Man (Dr Chen Lu) - eliminated - Aurora (Jeanne-Marie Beaubier)
Tigershark (Todd Arliss) - eliminated - Grey Gargoyle (Paul Pierre Duval)
Strong Guy (Guido Carosella) - eliminated - Havok (Alex Summers)
Odin - eliminated - Lockjaw
Wolfsbane (Rahne Sinclair) - eliminated - Chameleon (Dmitri Smerdyakov)
Songbird - eliminated - Machine Man (Aaron Stack)


Round 5 - Elimination Bracket

Blastaar - eliminated - Northstar (Jean-Paul Beaubier)
Ms Marvel (Carol Danvers) - eliminated - Hellcat (Patricia "Patsy" Walker-Hellstrom)
Radioactive Man (Dr Chen Lu) - eliminated - Star-Lord (Peter Quill)
Tigershark (Todd Arliss) - eliminated - Dragon Man
Havok (Alex Summers) - eliminated - Pulsar (Monica Rambeau)
Odin - eliminated - Nimrod
Chameleon (Dmitri Smerdyakov) - eliminated - Storm (Ororo Munroe)
Machine Man (Aaron Stack) - eliminated - Chamber (Jonothon Starsmore)
Songbird - eliminated - Shatterstar (Gaveedra Seven)
Wolfsbane (Rahne Sinclair) - eliminated - Blink (Clarice Ferguson)
Lockjaw - eliminated - Red Skull (Johann Shmidt)
Strong Guy (Guido Carosella) - eliminated - Crystal (Crystalia Maximoff)
Grey Gargoyle (Paul Pierre Duval) - eliminated - Scarlet Witch (Wanda Maximoff)
Aurora (Jeanne-Marie Beaubier) - eliminated - Brother Voodoo (Jericho Drumm)
Siryn (Theresa Rourke) - eliminated - Magneto (Eric "Magnus" Lehnsherr)
Darkhawk (Chris Powell) - eliminated - AIM Henchman (Gabriel Lan)


Round 4 - Winners Bracket

Jubilee (Jubilation Lee) - beat - Machine Man (Aaron Stack)
Gladiator (Kallark) - beat - Storm (Ororo Munroe)
Enchantress (Amora) - beat - Odin
High Evolutionary (Herbert Edgar Wyndham) - beat - Havok (Alex Summers)
Dormammu - beat - Tigershark (Todd Arliss)
Polaris (Lorna Dane) - beat - Star-Lord (Peter Quill)
Grim Reaper (Eric Williams) - beat - Ms Marvel (Carol Danvers)
Magik (Illyana Rasputin) - beat - Northstar (Jean-Paul Beaubier)
Quasar (Wendell Vaughn) - beat - AIM Henchman (Gabriel Lan)
Mockingbird (Bobbi Morse-Barton) - beat - Magneto (Eric "Magnus" Lehnsherr)
Multiple Man (James Madrox) - beat - Aurora (Jeanne-Marie Beaubier)
Medusa (Medusalith Amaquelin) - beat - Scarlet Witch (Wanda Maximoff)
Silver Samurai (Keniuchio Harada) - beat - Strong Guy (Guido Carosella)
Executioner (Skurge) - beat - Lockjaw
Sauron (Dr Karl Lykos) - beat - Blink (Clarice Ferguson)
Dazzler (Alison Blaire) - beat - Songbird


Round 4 - Elimination Bracket

Blastaar - eliminated - Agent X (Nijo)
Hellcat (Patricia "Patsy" Walker-Hellstrom) - eliminated - Boom Boom (Tabitha Smith)
Radioactive Man (Dr Chen Lu) - eliminated - Nighthawk (Kyle Richmond)
Dragon Man - eliminated - Nova (Richard Rider)
Pulsar (Monica Rambeau) - eliminated - Sunfire (Shiro Yoshida)
Nimrod - eliminated - Shang-Chi
Chameleon (Dmitri Smerdyakov) - eliminated - Penance (Robert Baldwin)
Chamber (Jonothon Starsmore) - eliminated - Taskmaster
Shatterstar (Gaveedra Seven) - eliminated - Dagger (Tandy Bowen)
Wolfsbane (Rahne Sinclair) - eliminated - Black Cat (Felicia Hardy)
Red Skull (Johann Shmidt) - eliminated - Cable (Nathan Christopher Charles Summers)
Crystal (Crystalia Maximoff) - eliminated - Firestar (Angelica Jones)
Grey Gargoyle (Paul Pierre Duval) - eliminated - X-Man (Nate Grey)
Brother Voodoo (Jericho Drumm) - eliminated - Avalanche (Dominic Petros)
Siryn (Theresa Rourke) - eliminated - The Hood (Parker Robbins)
Darkhawk (Chris Powell) - eliminated - Attuma


Round 3 - Elimination Bracket

Agent X (Nijo) - eliminated - Blazing Skull (Mark Todd)
Boom Boom (Tabitha Smith) - eliminated - Mary Jane Watson
Radioactive Man (Dr Chen Lu) - eliminated - Cyclops (Scott Summers)
Nova (Richard Rider) - eliminated - Balder The Brave
Sunfire (Shiro Yoshida) - eliminated - Baron Mordo (Karl Amadeus)
Nimrod - eliminated - Juggernaut (Cain Marko)
Penance (Robert Baldwin) - eliminated - Baron Zemo (Helmut Zemo)
Chamber (Jonothon Starsmore) - eliminated - Rogue (Anna Marie)
Dagger (Tandy Bowen) - eliminated - Cyber (Silas Burr)
Black Cat (Felicia Hardy) - eliminated - Crimson Dynamo (Valentin Shalatov)
Red Skull (Johann Shmidt) - eliminated - Beast (Hank McCoy)
Crystal (Crystalia Maximoff) - eliminated - Jack Of Hearts (Jonathan Hart)
X-Man (Nate Grey) - eliminated - Cloak (Tyrone Johnson)
Brother Voodoo (Jericho Drumm) - eliminated - Thundra
The Hood (Parker Robbins) - eliminated - Pepper (Virginia Potts)
Attuma - eliminated - Squirrel Girl (Doreen Green)
Darkhawk (Chris Powell) - eliminated - X-23 (Laura Kinney)
Siryn (Theresa Rourke) - eliminated - Thanos
Avalanche (Dominic Petros) - eliminated - Luke Cage
Grey Gargoyle (Paul Pierre Duval) - eliminated - Stryfe
Firestar (Angelica Jones) - eliminated - Snowbird (Narya)
Cable (Nathan Christopher Charles Summers) - eliminated - Man-Ape (M'Baku)
Wolfsbane (Rahne Sinclair) - eliminated - Gwen Stacy
Shatterstar (Gaveedra Seven) - eliminated - Hawkeye (Kate Bishop)
Taskmaster - eliminated - Ares
Chameleon (Dmitri Smerdyakov) - eliminated - Lilandra (Lilandra Neramani)
Shang-Chi - eliminated - Ghost Rider (Johnny Blaze)
Pulsar (Monica Rambeau) - eliminated - Giant Man (Hank Pym)
Dragon Man - eliminated - Beetle (Abner Jenkins)
Nighthawk (Kyle Richmond) - eliminated - Gamora (Gamora Zen Whoberian)
Hellcat (Patricia "Patsy" Walker-Hellstrom) - eliminated - Arcade
Blastaar - eliminated - Thor (Donald Blake)


Round 2 - Winners Bracket

Jubilee (Jubilation Lee) - beat - Blastaar
Gladiator (Kallark) - beat - Hellcat (Patricia "Patsy" Walker-Hellstrom)
Enchantress (Amora) - beat - Nighthawk (Kyle Richmond)
High Evolutionary (Herbert Edgar Wyndham) - beat - Beetle (Abner Jenkins)
Dormammu - beat - Giant Man (Hank Pym)
Polaris (Lorna Dane) - beat - Shang-Chi
Grim Reaper (Eric Williams) - beat - Lilandra (Lilandra Neramani)
Magik (Illyana Rasputin) - beat - Ares
AIM Henchman (Gabriel Lan) - beat - Hawkeye (Kate Bishop)
Magneto (Eric "Magnus" Lehnsherr) - beat - Gwen Stacy
Multiple Man (James Madrox) - beat - Cable (Nathan Christopher Charles Summers)
Medusa (Medusalith Amaquelin) - beat - Firestar (Angelica Jones)
Silver Samurai (Keniuchio Harada) - beat - Stryfe
Executioner (Skurge) - beat - Avalanche (Dominic Petros)
Sauron (Dr Karl Lykos) - beat - Thanos
Songbird - beat - Darkhawk (Chris Powell)
Dazzler (Alison Blaire) - beat - Squirrel Girl (Doreen Green)
Blink (Clarice Ferguson) - beat - Pepper (Virginia Potts)
Lockjaw - beat - Thundra
Strong Guy (Guido Carosella) - beat - X-Man (Nate Grey)
Scarlet Witch (Wanda Maximoff) - beat - Jack Of Hearts (Jonathan Hart)
Aurora (Jeanne-Marie Beaubier) - beat - Beast (Hank McCoy)
Mockingbird (Bobbi Morse-Barton) - beat - Black Cat (Felicia Hardy)
Quasar (Wendell Vaughn) - beat - Dagger (Tandy Bowen)
Northstar (Jean-Paul Beaubier) - beat - Rogue (Anna Marie)
Ms Marvel (Carol Danvers) - beat - Penance (Robert Baldwin)
Star-Lord (Peter Quill) - beat - Nimrod
Tigershark (Todd Arliss) - beat - Sunfire (Shiro Yoshida)
Havok (Alex Summers) - beat - Nova (Richard Rider)
Odin - beat - Radioactive Man (Dr Chen Lu)
Storm (Ororo Munroe) - beat - Mary Jane Watson
Machine Man (Aaron Stack) - beat - Blazing Skull (Mark Todd)


Round 2 - Elimination Bracket

Agent X (Nijo) - eliminated - Spider-Man (Peter Parker)
Boom Boom (Tabitha Smith) - eliminated - Doctor Octopus (Dr Otto "Doc Ock" Octavius)
Cyclops (Scott Summers) - eliminated - Green Goblin (Norman Osborn)
Balder The Brave - eliminated - Deadpool (Wade Wilson)
Baron Mordo (Karl Amadeus) - eliminated - Spider-Woman (Jessica Drew)
Juggernaut (Cain Marko) - eliminated - War Machine (Jim Rhodes)
Baron Zemo (Helmut Zemo) - eliminated - Shuma-Gorath
Chamber (Jonothon Starsmore) - eliminated - Stingray (Walter Newell)
Cyber (Silas Burr) - eliminated - Venom (Edward Brock)
Crimson Dynamo (Valentin Shalatov) - eliminated - Daredevil (Matt Murdock)
Red Skull (Johann Shmidt) - eliminated - Agent Zero (Christopher Nord)
Crystal (Crystalia Maximoff) - eliminated - Sunspot (Robert Da Costa)
Cloak (Tyrone Johnson) - eliminated - Psylocke (Betsy Braddock)
Brother Voodoo (Jericho Drumm) - eliminated - Iceman (Bobby Drake)
The Hood (Parker Robbins) - eliminated - Thunderbird (John Proudstar)
Attuma - eliminated - Bi-Beast
X-23 (Laura Kinney) - eliminated - Colossus (Piotr Nikolaievitch Rasputin)
Siryn (Theresa Rourke) - eliminated - Iron Man (Tony Stark)
Luke Cage - eliminated - Hulk (Bruce Banner)
Grey Gargoyle (Paul Pierre Duval) - eliminated - Hawkeye (Clint Barton)
Snowbird (Narya) - eliminated - Black Widow (Natalia Romanova)
Man-Ape (M'Baku) - eliminated - Death's Head (Paxton Page)
Wolfsbane (Rahne Sinclair) - eliminated - Angel (Warren Kenneth Worthington III)
Shatterstar (Gaveedra Seven) - eliminated - Thunderstrike (Eric Masterson)
Taskmaster - eliminated - Son Of Satan (Daimon Hellstrom)
Chameleon (Dmitri Smerdyakov) - eliminated - Gambit (Remy LeBeau)
Ghost Rider (Johnny Blaze) - eliminated - Wolverine (James "Logan" Howlett)
Pulsar (Monica Rambeau) - eliminated - Captain America (Steve Rogers)
Dragon Man - eliminated - Count Nefaria (Count Luchino Nefaria)
Gamora (Gamora Zen Whoberian) - eliminated - Exodus (Bennet du Paris)
Arcade - eliminated - Stan Lee
Thor (Donald Blake) - eliminated - Jean Grey (Jean Grey-Summers)


Round 1

Jubilee (Jubilation Lee) - beat - Agent X (Nijo)
Gladiator (Kallark) - beat - Boom Boom (Tabitha Smith)
Enchantress (Amora) - beat - Green Goblin (Norman Osborn)
High Evolutionary (Herbert Edgar Wyndham) - beat - Deadpool (Wade Wilson)
Dormammu - beat - Baron Mordo (Karl Amadeus)
Polaris (Lorna Dane) - beat - War Machine (Jim Rhodes)
Lilandra (Lilandra Neramani) - beat - Baron Zemo (Helmut Zemo)
Magik (Illyana Rasputin) - beat - Chamber (Jonothon Starsmore)
AIM Henchman (Gabriel Lan) - beat - Cyber (Silas Burr)
Magneto (Eric "Magnus" Lehnsherr) - beat - Crimson Dynamo (Valentin Shalatov)
Multiple Man (James Madrox) - beat - Agent Zero (Christopher Nord)
Medusa (Medusalith Amaquelin) - beat - Sunspot (Robert Da Costa)
Silver Samurai (Keniuchio Harada) - beat - Cloak (Tyrone Johnson)
Executioner (Skurge) - beat - Brother Voodoo (Jericho Drumm)
Sauron (Dr Karl Lykos) - beat - Thunderbird (John Proudstar)
Darkhawk (Chris Powell) - beat - Bi-Beast
Dazzler (Alison Blaire) - beat - X-23 (Laura Kinney)
Blink (Clarice Ferguson) - beat - Siryn (Theresa Rourke)
Lockjaw - beat - Hulk (Bruce Banner)
Strong Guy (Guido Carosella) - beat - Grey Gargoyle (Paul Pierre Duval)
Scarlet Witch (Wanda Maximoff) - beat - Snowbird (Narya)
Beast (Hank McCoy) - beat - Death's Head (Paxton Page)
Black Cat (Felicia Hardy) - beat - Angel (Warren Kenneth Worthington III)
Quasar (Wendell Vaughn) - beat - Thunderstrike (Eric Masterson)
Northstar (Jean-Paul Beaubier) - beat - Taskmaster
Penance (Robert Baldwin) - beat - Gambit (Remy LeBeau)
Star-Lord (Peter Quill) - beat - Ghost Rider (Johnny Blaze)
Sunfire (Shiro Yoshida) - beat - Pulsar (Monica Rambeau)
Havok (Alex Summers) - beat - Count Nefaria (Count Luchino Nefaria)
Odin - beat - Exodus (Bennet du Paris)
Storm (Ororo Munroe) - beat - Arcade
Machine Man (Aaron Stack) - beat - Thor (Donald Blake)
Blazing Skull (Mark Todd) - beat - Jean Grey (Jean Grey-Summers)
Mary Jane Watson - beat - Stan Lee
Radioactive Man (Dr Chen Lu) - beat - Gamora (Gamora Zen Whoberian)
Nova (Richard Rider) - beat - Dragon Man
Tigershark (Todd Arliss) - beat - Captain America (Steve Rogers)
Nimrod - beat - Wolverine (James "Logan" Howlett)
Ms Marvel (Carol Danvers) - beat - Chameleon (Dmitri Smerdyakov)
Rogue (Anna Marie) - beat - Son Of Satan (Daimon Hellstrom)
Dagger (Tandy Bowen) - beat - Shatterstar (Gaveedra Seven)
Mockingbird (Bobbi Morse-Barton) - beat - Wolfsbane (Rahne Sinclair)
Aurora (Jeanne-Marie Beaubier) - beat - Man-Ape (M'Baku)
Jack Of Hearts (Jonathan Hart) - beat - Black Widow (Natalia Romanova)
X-Man (Nate Grey) - beat - Hawkeye (Clint Barton)
Thundra - beat - Luke Cage
Pepper (Virginia Potts) - beat - Iron Man (Tony Stark)
Squirrel Girl (Doreen Green) - beat - Colossus (Piotr Nikolaievitch Rasputin)
Songbird - beat - Attuma
Thanos - beat - The Hood (Parker Robbins)
Avalanche (Dominic Petros) - beat - Iceman (Bobby Drake)
Stryfe - beat - Psylocke (Betsy Braddock)
Firestar (Angelica Jones) - beat - Crystal (Crystalia Maximoff)
Cable (Nathan Christopher Charles Summers) - beat - Red Skull (Johann Shmidt)
Gwen Stacy - beat - Daredevil (Matt Murdock)
Hawkeye (Kate Bishop) - beat - Venom (Edward Brock)
Ares - beat - Stingray (Walter Newell)
Grim Reaper (Eric Williams) - beat - Shuma-Gorath
Shang-Chi - beat - Juggernaut (Cain Marko)
Giant Man (Hank Pym) - beat - Spider-Woman (Jessica Drew)
Beetle (Abner Jenkins) - beat - Balder The Brave
Nighthawk (Kyle Richmond) - beat - Cyclops (Scott Summers)
Hellcat (Patricia "Patsy" Walker-Hellstrom) - beat - Doctor Octopus (Dr Otto "Doc Ock" Octavius)
Blastaar - beat - Spider-Man (Peter Parker)

Tournament Nominees